Domestic Violence Board

Members

  • Joan Koechig
    Term Expires: January 1, 2020
  • DiAnne Mueller
    Term Expires: January 1, 2016
  • Rebeca Navarro-McKelvey
    Term Expires: January 1, 2020
  • Brigid Oldani
    Term Expires: January 1, 2019


  • Shirley Pecoraro
    Term Expires: January 1, 2019
  • Andrea Robertson
    Term Expires: January 1, 2014
  • Dee Wetzel
    Term Expires: January 1, 2020

About the Board

The County Executive appoints seven members to serve a 3-year term. Members may not be an employee or board member of an agency receiving funds. Members may not volunteer more than 12 hours per year for any recipient agency.

The board is governed by County Ordinance Section 120.625 through 120.675.

Domestic Violence Board Funding Guidelines (PDF)

Responsibilities

  • Administer the distribution of voter approved fees to shelters for victims of domestic violence